Најава догађаја

Представљање књиге ЗБИЉА ИЗБЛИЗА аутора ДРАГИШЕ ОБРАДОВИЋА академског вајара и професора

Салон библиотеке 11 април у 18. сати

О књизи говоре: ОГЊАН ТОПАЛОВИЋ, социолог и писац и МАРИЈА ПЕТКОВИЋ, историчарка

Текстови у књизи проистекли су из вишегодишњег рада на програму културе и синтезе просторних уметности овог аутора у Врњачкој Бањи. Они су разврстани у четири поглавља која се могу читати и као посебна целина.

Прво поглавље, Исходишта, посвећено је значајним ствраоцим а који су стварали у Врњачкој Бањи и били актери у обликовању њеног културног амбијента или су предано учествовали у програму културе ове средине. У том делу књиге је запис о Миодрагу Б.Протићу,најзначајнијем врњчанину, који је оставио неизбрисив траг у култури и уметничком стваралаштву Србије.Исто поглавље се бави делом архитекте и професора Михајла Митровића,затим; аторским профилом професора и најзначајнијег српског аутора меморијалних споменика, Богдана Бог-дановића,аутора споменикаи Спомен парка на Попини;делом архитекте Алексеја Бркића; вајара и академика Олге Јеврић; Вајарским симпозијумом и скулптурама Неизвесног, А.Шапошњикове,Матије Вуковића Бошка Руђинчанина,песника и дугогодишњег директора Културног центра,покретача и уредника часописа Замак културе и оснивача својеврсног центра културе под тим именом.

Друго поглавље, Сагледавање,представља креативни карактер и значај реализованих програ-ма и износи податке о стварању и деловању Замка културе, о програмима који су реализовани у овој установи и који данас само сећањима њених актера и једног броја учесника.То су пре свега Школа за ликовне таленте,Фестивал пејзажа,Центар за савремену графику,Уметничка збирка,Уметничка дела у јавном простору итд.

Треће поглавље,Иза огледала,бави се употребом културе и интерпретацијом њених садржаја и вредности.Записи у том делу књиге скрећу пажњу на епилог који је проистекао из потоњих дешавања.

Четврти део књиге је посвећен Промишљањима или стваралачким премисама овог аутора и других стваралаца.Ту су пре свега текстови о сликару Павлу Поповићу, који трага за сликом. Ау-тор књиге овде пише о потреби за интегрисањем креативне енергије младих у овом месту, али и о визуелним инцидентима у простору, о ететици портретисања и препознавању карактера, о вредностима просторног уређења итд.