Ускоро у БИБЛИОФОНОТЕЦИ: Милан Сташевић (1946)

Милан Сташевић је рођен 1946. године у селу Војвода Степа у Банату. Дипломирао је на Факултету ликовних уметности у Београду, на одсеку за сликарство, 1975. године у класи професора Зорана Петровића. Магистрирао на истом факултету 1977. године у класи професора Младена Србиновића. Излагао је на бројним самосталним и колективним изложбама у земљи и иностранству, а добитник је и бројних награда и признања. Универзитетски je професор у пензији. Био je запослен као редовни професор предмета Цртања и предмета Сликања на Академији уметности Универзитета Нови Сад. Тренутно је председник Уметничког савета УЛУС-а (Удружење Ликовних Уметника Србије). Боравио је у Русији као гостујући професор на Академији уметности у Обнинску – Москва. Остварио je преко 70 самосталних изложби у земљи и иностранству као и преко 400 групних изложби у земљи и иностранству. За свој рад добитник је бројних националних и међународних награда. Члан УЛУС-а од 1977. Члан Графичког колектива од 1978. Живи и ствара у Београду и у Војвода Степи - Банат. Циклуси слика: „Поетика куће“ 1970-1980. Циклус цртежа тушем на препарираном платну 1977-... „Нојев ковчег“ уље на новинама каширано на платну 1985-1990. „Истовремени светови“ уље на новинама каширано на платну 1990-1996. „Де-седиментација“ уље на платну 1995-... „Повратак почетку“ 1998-... Циклуси графика: „Поетика куће“ 1977-1984. „Згаришта“, „Kртичњаци“ 1980-1985. „Текст тла“ 1995-... Циклус графика малог формата 1990-...

Слике и графике Милана Сташевића се налазе у сталним поставкама и збиркама Народног музеја Београд, Музеја Савремене уметности Београд, у Kабинету графике Галерије савремене умјетности Загреб, Институту за културу Kатаније (Италија), Музеја савремене уметности Скопље, Галерије савремене југословенске графике у Битољу, Уметничке колоније у Почитељу, Музеја керамике Аранђеловац, Замка културе Врњачка Бања, Народног музеја у Kрушевцу, Модерне галерије Подгорица, Савремене галерије Зрењанин, Kолекције слика РТС-а Београд, у Фонду Галерије савремене уметности Ниш, у Фонду Association Mouvement Art Contemporain Chamalieres-Auvergne-France, у колекцији Фонда Мадлена Цептер, фонд Народног музеја Kрагујевац, Фондација Милене Павловић Барили Пожаревац, Музеј Савремене уметности Лазаревац, Музеј Историје град Обнинск (Русија), у Савременом Музеју Цептер као и у више приватних колекција у земљи и иностранству.

Награде: 1973. Велика Плана, Награда колоније „Покајница“, 1975. Београд, Прва награда Југословенске ауторске агенције, 1979. Београд, „Златна палета“ награда за сликарство на 61. изложби УЛУС-а, 1983. Београд, „Златна игла“ награда за графику на 69. пролећној изложби УЛУС-а, 1984. Ниш, Прва награда ликовне колоније „Сићево“, 1986. Загреб, Откупна награда Kабинета графике Галерије савремене умјетности, 1987. Битољ, откупна награда за најбољу иновацију на изложби 6. Тријенале Југословенске савремене графике, 1991. Београд, награда „Мали печат“ Галерије Графичког колектива, 1992. Београд, Трећа награда на 2. Бијеналу графике, 1992. Београд, Откупна награда Kабинета графике Народног музеја у Београду, 1993. Варна, Награда на 7. Интернационалном бијеналу графике „Галерије 8“, 1995. Београд, „Велики печат“ Галерије Графичког колектива, 1997. Зрењанин, III Награда за акварел на 3. Бијеналу акварела Југославије и

2001. Београд, Откупна награда Министарства културе Србије на изложби графике Малог фотмата, Галерије Графички колектив.