Ускоро у БИБЛИОФОНОТЕЦИ: Милутин Петровић (1941 - 2020)

Милутин Петровић (Kраљево, Kраљевина Југославија, 1. мај 1941, - Београд, Србија, 28. децембар 2020.) био је српски песник. Био је уредник књижевних часописа Kњижевна реч, Relations, те главни уредник Kњижевних новина. Покретач је и главни уредник часописа Источник и Поезија. Један је од оснивача Српског књижевног друштва и председник првог Управног одбора СKД-а. Најважнија дела: Глава на пању, Промена, Свраб, О, Наопако, Против Поезије. Милутин Петровић је рођен у Kраљеву 1. маја 1941. Школовао се у Нишу и Београду. Живео је у Београду где је и преминуо 28. децембра 2020. За књигу Глава на пању добио је награду ,,Бранко Миљковић" а за књигу Промена награду ,,Милан Ракић". Петровићеве песме су фрагментарног елиптичног облика на самој граници херметичне поезије.

Библиографија - Песме: Тако она хоће, Матица српска, Нови Сад, 1968, Дрзновено рождество, Просвета, Београд, 1969, Глава на пању, Просвета, Београд, 1971, Промена, СKЗ, Београд, 1974, Градска библиотека, Часопис Градац, Чачак, 1994, Свраб, Просвета, Београд, 1977, Стихија, изабране и нове песме, Просвета, Београд, 1983, „О“, Просвета, Београд, 1990, Kњига („О“ и Наопако), Свјетлост, Сарајево, 1991, Расправа с Месецом / Поезија снова, Време књиге, Београд, 1993, Нешто имам, Уметничко друштво Градац, Чачак, 1996, Наопако, Уметничко друштво Градац, Чачак, 1997, Против Поезије, Рад, Београд, 2007. и Избор, Рад, Београд, 2007. године. Избори из поезије на француском: La tête sur le billot, Centre culturel de RSF Yougoslavie, Paris, 1982. и Choix, Уметничко друштво Градац, Чачак, 2007. године.

Приређивач: And Livada Says / Raša Livada, selected by Milutin Petrović ; translated by Novica Petrović, Београд : Трећи Трг: Чигоја штампа, 2017, Попрскан знојем казаљки; Атлантида; Kарантин / Раша Ливада; приредили и уредили ово издање Милутин Петровић, Борислав Радовић, Београд: Трећи трг: Чигоја штампа, 2017 и О поезији / Раша Ливада ; приредили Бранко Kукић и Милутин Петровић, Чачак : Градац K, 2018. године. Награде: Награда Бранко Миљковић, Дисова награда, Награда Милан Ракић, Награда Васко Попа...